Soçi Zirvesinde İdlib Bölgesinde Silahsızlandırılması Kararlaştırılan Bölge

Soçi Zirvesinde İdlib Bölgesinde Silahsızlandırılması Kararlaştırılan Bölge

Cumnurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin, Soçi’de yaptıkları ikili ve heyetler arası görüşmeler neticesinde İdlib’de silahlardan arındırılmış bir bölge oluşturulmasına karar verdiklerini bildirdi.

Suriye muhalefeti kontrol ettiği bölgelerdeki hakimiyetini devam ettireceği ve rejim güçlerin de aynı şekilde hakim olduğu bölgeleri kontrol etmeye devam edeceği belirtildi. Cephe hattı boyunca toplamında 15–20km derinlikte bir bölge oluşturulacağı ifade edildi. Her iki taraftaki terör örgütlerin varlığı sonlandırılması üzerine mutabık kalındığı aktarıldı.

Anlaşmaya göre inşa edilecek olan silahsızlandırılmış bölgelerden ağır silahlar çekilecek ve Türk ve Rus askerleri gözetim noktalarındaki faaliyetlerini devam ettirmekle beraber bağımsız koordineli devriye faaliyetlerinde bulunacaklardır. Rus Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada İdlib’e yönelik bir saldırının olmayacağını belirtti.

Soçi’de varılan mutabakat İdlib’in geleceği ve sivillerin güvenliği için olumlu karşılanırken, anlaşmanın beraberinde getirdiği bazı zorluklar da bulunuyor. En bariz tehlike İran’ın Soçi’de bulunmamış olması ve Türkiye ve Rusya’nın İran’ı bypass etmesi olabilir. İran’ın ve İran destekli milislerin anlaşmayı sabotaj etme potansiyeli bulunmaktadır. Diğer bir yandan ise Rusya’nın sahada Esed rejimine anlaşmayı kabul ettirebilme yeteneği test edilecektir.

Diğer yandan Türkiye bölgenin inşa edilmesi için varlığını devam ettiren HTŞ ve diğer radikal grupların bölgeden çıkması veya elimine edilmesini sağlamalıdır. Hurras ed Din gibi yapılara karşı Türkiye tarafından desteklenen Ulusal Özgürleştirme Cephesi gerekli olan askeri adımları atması öngörülebilir. HTŞ’ya karşı ise Türkiye’nin son dönemde izlediği politikayı devam ettirip ve HTŞ’nin bölgeden cephe hattından çekilip kendisini lağvetmeye yönelik adımlar atmasını sağlayabilir.

1RCjKcBT_89VpVvTEHt5huA.jpg

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s